Karolína
08 Oct
08Oct

Váháte, jestli je manuální lymfodrenáž pro Vás vhodná? Co můžete očekávat? Jak často musíte drenáž absolvovat?


Na začátku si řekneme, jaké účinky tato metoda má:

- ovlivnění otoků

- snížení bolesti (analgetický účinek např. při migrénách)

- regenerace organismu a zrychlení rekonvalescence

- redukce jizev, vrásek, celulitidy (kosmetický účinek)

- posílení imunity (jako prevence)


Pokud na něčem z výše zmíněného chcete pracovat, může se lymfodrenáž jevit jako správná volba pro Vás. Ovšem jako všechny ostatní metody, i zde je pár výjimek, kdy toto ošetření není pro Vás vhodné! 

Absolutní kontraindikace:

- akutní zánětlivá onemocnění

- selhávání ledvin, jater či srdce

- onkologické onemocnění lymfatického systému

- chemoterapie či ozařování

- podezření na onkologické onemocnění (ve stádiu diagnózy)

- akutní trombotické onemocnění, akutní krvácení, zástava močení, aneurysma

Bohužel ve výše uvedených případech není manuální lymfodrenáž pro Vás vhodná, jelikož by mohlo dojít k většímu poškození organismy, takže respektujte seznam kontraindikací a vyberte si jinou, pro Vás vhodnou, terapii.


Lymfatický systém je systém v těle tvořený lymfatickými cévami a uzlinami. Většina tohoto sytému (cca 80%) je uložena v kůži a podkoží - povrchový lymfatický systém a zbytek (20%) se nachází v blízkosti vnitřních orgánů a doprovází žíly a tepny - hluboký lymfatický systém. Tento systém sbírá z tkání přebytečnou tekutinu a odvádí nejprve kapilárami, dále cévami až do mízních kmenů. Na cestě cévami jsou lymfatické uzliny, kde se tato tekutina filtruje a čistí od odumřelých buněk, škodlivých látek a pevných částeček.

Mízní tekutiny denně vzniká 1,5 až 2 litry. Mízní systém však nemá žádnou obdobu srdce, který by celý systém poháněl, je potřeba udržovat dostatečnou funkci žil a fyzický pohyb. To napomáhá pumpovat lymfu, aby se dostávala pryč a nezůstávala na místě - toto pak vede k lymfatickým otokům.


Manuální lymfodrenáž tedy není masáž, jakou si většina lidí představuje, ale je to drenáž. Celá procedura probíhá ideálně pouze ve volnějším spodním prádle (u žen bez podprsenky, aby nebyl tok lymfy přerušen upnutým prádlem). Nepoužívá se olej, maximálně pokud je kůže hodně mastná, lze využít pudr k lepšímu drenování. 


Optimální efekt záleží aktuálním stavu jedince. V případě akutního otoku se doporučuje drenáž každý den po dobu 4 až 6 týdnů. Pokud neřešíte takto akutní stav stejně doporučujeme více návštěv v kratším rozestupu. Délka mezi jednotlivými procedurami lze ovlivnit i třeba doplněním o tejpy.


Všechno se dá domluvit individuálně a dle potřeb jedince. Neváhejte a kontaktujte nás a vymyslíme program pro Vás na míru :)

Komentáře
* E-mail nebude na webu zveřejněn.